Mural pamięci ,,Warszawiacy – Powstańcy – Wrocławianie” odsłonięty!

W poniedziałek, 20 maja odsłoniliśmy we Wrocławiu mural pamięci, jakiego nie ma żadne inne miasto w Polsce. Malowidło przedstawia współczesne portrety Powstańców Warszawskich, których powojenne losy i drogi życiowe zaprowadziły z Warszawy do Wrocławia:

1. Barbara Sowa ps. Basia (ur.1918)

2. Jerzy Tarnawski ps. Gawron ( ur. 1926)

3. Maria Urbaniec-Downarowicz ps. Myszka (ur. 1927)

4. Teresa Moździerz ps. Sokół (ur. 1928)

5. Barbara Majewska-Krzysik ps. Ewa (ur. 1928)

6. Andrzej Jakubowski ps. Kim (ur. 1928, zm. 2023)

7. Stanisław Wołczaski ps. Kazimierz (ur. 1930)

8. Włodzimierz Ruśkiewicz ps. Ryś (ur. 1931)

Na muralu znajduje się kod QR, który przenosi na stronę internetową: https://mural.bohateron.pl/ – tam przedstawione są biogramy i historie uwiecznionych na ścianie kamienicy powstańców.


To było niezwykłe wydarzenie, podczas którego swoją obecnością zaszczycili nas Powstańcy Warszawscy oraz ich rodziny, przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy i młodzież szkolna. Uroczystości towarzyszył koncert pieśni patriotycznych i powstańczych kapeli Ferajna z Hoovera, która specjalnie przyjechała prosto z Warszawy!

“Dziękujemy za ten mural, który bardzo nam się podoba. Wyszedł wspaniale. To dla nas niezwykle miły gest.” – z uśmiechem za inicjatywę podziękował Stanisław Wołczaski ps. “Kazimierz”.

Zadanie realizowane przez Fundacja Pokolenia Kolumbów. Dofinansowano ze środków Biura Niepodległa w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powstaje mural pamięci we Wrocławiu

Powstaje mural pamięci we Wrocławiu

We Wrocławiu w podwórku przy ul. Komuny Paryskiej 3 powstaje niezwykły mural pamięci “WARSZAWIACY – POWSTAŃCY – WROCŁAWIANIE” z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego....

Skip to content