VI edycja kampanii BohaterON – włącz historię!

Rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej BohaterON – włącz historię! Wysyłając kartkę, każdy może okazać pamięć Powstańcom Warszawskich i realnie im pomóc. A zgłaszając kandydatów do Nagrody BohaterONy 2021 im. Powstańców Warszawskich, można docenić tych, którzy pielęgnują pamięć o wydarzeniach sprzed lat i promują historię Polski XX wieku.

Symboliczną datą 1-go sierpnia, w dzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego,  rozpoczynają się działania związane z kampanią BohaterON – włącz historię! Projekt ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, a także promocję historii Polski XX wieku. Kampania jest realizowana od 2016 roku zgodnie z hasłem Pamięć – Edukacja – Pomoc. W ramach akcji po raz szósty, każdy kto chce uhonorować i wesprzeć uczestników Powstania Warszawskiego, będzie mógł do nich wysłać za pośrednictwem strony www.bohateron.pl kartkę, która już nie tylko łączy pokolenia, ale również realnie pomaga. 

Całoroczna akcja wysyłania kartek do Powstańców Warszawskich

Od 2020 roku każdy, kto chce uhonorować uczestników walk o stolicę, może również pomóc dzięki odpłatnej kartce online, która w formie drukowanej trafi do Powstańców. Pocztówki do Powstańca można wysyłać przez cały rok za pośrednictwem strony www.BohaterON.pl. Na kartce obowiązuje limit 25 słów – tylu, ile maksymalnie można było zawrzeć w korespondencji wysyłanej pocztą polową podczas Powstania Warszawskiego. Każdy odwiedzający stronę ma możliwość wyboru wzoru kartki do zakupu: kartkę brązową (za 10 zł), kartkę srebrną (za 50 zł), kartkę złotą (za 100 zł).

III edycja Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich

Co roku firmy, organizacje pozarządowe, instytucje i osoby prywatne podejmują działania pielęgnujące pamięć o historii Polski i jej bohaterach. By pokazać ich pracę i jej wyjątkowe efekty, a także – na tej kanwie – zachęcić innych do promocji pięknej i nierzadko trudnej historii Polski, organizatorzy kampanii zapraszają do wzięcia udziału w III edycji Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich. W poprzednich latach otrzymaliśmy ponad 200 zgłoszeń w I edycji (2019 r.) i blisko 300 w II (2020 r.), dzięki czemu wyłoniono zwycięzców spośród niezwykle ambitnych projektów, doceniono wartych naśladowania ludzi, mających ogromną wiedzę i umiejętności.

W tym roku wyróżnione zostaną osoby, firmy i instytucje, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918–1989 oraz edukację historyczno-patriotyczną od 1 stycznia 2020 r. do 31 lipca 2021 r. Laureatów w każdej z siedmiu kategorii – instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit, pasjonat i dziennikarz – wybierze Kapituła Nagrody złożona z przedstawicieli polskiego rządu, środowisk kombatanckich, historyków i ambasadorów kampanii BohaterON – włącz historię!. Na podstawie oddanych przez nią głosów zostaną przyznane Złote, Srebrne i Brązowe BohaterONy.

Udział w wyborze laureatów będą mieli również internauci, którzy w wyniku głosowania za pośrednictwem strony www.BohaterON.pl w każdej kategorii przyznają Złotego BohaterONa Publiczności.

Kandydata do nagrody może zgłosić każda pełnoletnia osoba – wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie kampanii i przesłać jego skan wraz ze zgodą kandydata na adres nagroda@bohateron.pl. Organizatorzy czekają na zgłoszenia od 1 do 31 sierpnia. Później, od 14 września do 14 października br. będzie można zagłosować na nominowanych poprzez stronę bohateron.pl. Każdy z głosujących ma prawo do oddania głosu raz dziennie na jednego Nominowanego w każdej z kategorii.

****

Sukces minionych edycji projektu to ponad 1 mln kartek wysłanych do bohaterów walk o stolicę,   1,2 miliona złotych przeznaczonych na pomoc bezpośrednią dla Powstańców oraz ponad 900 tysięcy uczniów zaangażowanych w działania edukacyjne. Nagrodą BohaterONy im. Powstańców Warszawskich wyróżniono łącznie 47 osób, firm i instytucji.

Współorganizatorem kampanii BohaterON – włącz historię! jest Fundacja Pokolenia Kolumbów.

Skip to content